Tess Lieder-Wester is een van de bekendste handbalsters die ons land ooit voortbracht. De inmiddels 33-jarige won goud op het WK van 2019, maar stopte ook relatief vroeg bij het Nederlandse team. Enkele jaren later onhult ze de reden van haar vertrek.
In 2012 debuteerde het handbalicoon, toen nog onder de naam Tess Wester, in Oranje. In totaal zou ze 152 interlands keepen. In mei 2024 kondigde ze haar vertrek aan als international. Ze was toen pas 30 jaar oud. Ze ging wel nog even door in clubverband, maar is inmiddels ook gestopt als profspeelster.
Kort voordat ze besloot te stoppen, werd ze door bondscoach Per Johansson buiten de selectie gelaten voor de EK-kwalificatiereeks. Hij nam slechts twee in plaats van drie keepers mee. Voor de Spelen van 2024 leek ze hoe dan ook niet in aanmerking te komen, terwijl ze op het WK van 2023 slechts derde keus was en dus geen hoofdrol had.
Gepest op de basisschool
Inmiddels is Lieder-Wester onder meer bezig met haar eigen podcast. In Friends With Benefits, die ze samen met haar goede vriendin Britt Kenter maakt, vertelt ze meer over haar afscheid bij Oranje. Daar speelt de lastige jeugd van het handbalicoon een rol in. Zij werd de gehele basisschool zeer hevig gepest. Dat had ook ver na die periode nog veel invloed op haar leven, zelfs tot op de dag van vandaag.
Haar beslissing om in 2024 te stoppen als international, volgens haar niet los te zien van haar moeilijke jeugd. "Waar ik heel trots op ben, en als ik kijk hoe mijn carrière is geëindigd, is dat eigenlijk het allermooiste hoe ik het kan samenvatten. Omdat ik zei: 'oké, nu wordt het persoonlijk en nu gaat het echt te ver.'
Tess Lieder-Wester trekt de grens
Uiteraard legt ze uit wat er aan de hand was. "Het ging bij de bondscoach niet meer om kwaliteiten, maar hij maakte het echt persoonlijk. Toen zei ik: 'Dan is hier de grens, dan is het voor mij klaar. Want ik heb daar geen invloed op.' Als het niet meer om kwaliteit gaat, dan zit ik niet meer in de juiste omgeving om te presteren."
Lieder-Wester is trots op de manier waarop ze met de situatie omging. "Als ik kijk hoe ik dat heb opgelost en voor mezelf ben gaan staan, denk ik: zover ben ik dus gekomen. In plaats van dat ik voor de Olympische Spelen alles zou doen om in zijn plaatje te passen, heb ik gezegd 'dat gaat me niet lukken. Want zelfs als ik dat gedrag zou vertonen, kan ik niet presteren'. Achteraf ben ik daar heel erg trots op."
Lieder-Wester zocht mentale begeleiding
In de podcast legt Lieder-Wester uit dat het pesten heel veel invloed op haar heeft gehad. In 2015, toen ze ineens bekend werd door haar handbalprestaties, zocht ze mentale begeleiding. Ze heeft in de loop der jaren een hoop geleerd. "Dat het ook oké is als mensen je niet leuk vinden, dat het ook oké is als mensen dingen die je over jezelf waardeert, juist vervelend vinden. Dat is ook oké. Ik heb heel lang gewild dat iedereen mij heel erg leuk vindt. Dat kan niet, en dat is ook helemaal prima. Maar dat is ook moeilijk, zeker als je uit een pestverleden komt."
Beluister hier de volledige podcast van Tess Lieder-Wester en Britt Kenter
)