Na de Nederlandse vrouwen begonnen ook de mannen zondag goed aan het WK hockey in eigen land. Oranje had het een helft lastig met Nieuw-Zeeland, maar walste uiteindelijk over de tegenstander heen: 5-1. Koen Bijen was één van de doelpuntenmakers. Ex-tophockeyster Naomi van As vertelt in de podcast Sportnieuws.nl WK hockey over de bijzondere weg die hij aflegde naar dit toernooi.
Nederland had het zondag in Amstelveen lange tijd lastig met Nieuw-Zeeland, maar na rust begon de aanvalsmachine van de olympisch kampioen op volle toeren te draaien. De 1-0 achterstand werd in de laatste twee kwarten omgebogen in een klinkende 5-1 zege. Van As zag dat Oranje het een tijd moeilijk had, maar met name na rust genoot ze van de Nederlandse mannen.
"De uitslag is 5-1 dus dat is een ruime uitslag", blikt Van As terug. "Het was ook wel verdiend en we hebben echt leuk hockey gezien. De eerste helft was niet top en eigenlijk een beetje saai. Ze kwamen ook nog op achterstand. Er waren wat kansjes hier en daar, maar niet heel overtuigend. Misschien dat de mannen ook even moeten wennen. Ik moet zeggen dat ze zich in de tweede helft goed hebben herpakt."
Ballenjongen bij vorige WK
Bijen had met twee assists en een goal een groot aandeel in de zege van Oranje. Voor hem is het WK in eigen land extra bijzonder, want toen het toernooi in 2014 ook in Nederland werd gehouden, was hij ballenjongen. In gesprek met deze site vertelde Bijen na afloop dat het een speciale dag was.
"Het Wilhelmus was ontroerend en het raakte me wel", is Bijen eerlijk. "Ik ben gewoon trots dat ik hier sta. Ik heb een mooie weg bewandeld met tegenslagen, maar ik zeg altijd 'harde werkers komen altijd bovendrijven' en daar ben ik misschien wel het bewijs van. Dus het maakt me alleen maar mega trots. Ook dat vrienden, familie en iedereen in het oranje hier zit."
'Heel mooi verhaal'
Van As vertelt in de podcast dat Bijen een bijzondere weg heeft afgelegd: "Het is sowieso een heel mooi verhaal. Hij is begonnen met voetballen toen hij heel klein was en toen is hij met zijn tweelingbroertje gaan hockeyen. Hij is bij HDM uiteindelijk niet in het Heren 1 gekomen en dus is hij overgestapt naar Klein Zwitserland. Daar is hij uitgegroeid tot een ervaren speler, wat sterker geworden en heeft hij zich goed ontwikkeld. Daarna de overstap naar Den Bosch, geselecteerd voor Nederland en de rest is geschiedenis."
Van As begon op dezelfde club als Bijen en kent hem dus al langer: "Daar liep hij altijd rond met Tom, zijn tweelingbroer. Als twee kleine blonde guppies waren ze altijd aan het rondscharrelen op de club en iedereen kende ze daar ook. Ze hoorden bijna bij het meubilair."
Broer is hockeycommentator
Die tweelingbroer Tom zat zondag ook op de tribune en gaf in het verleden zelfs commentaar tijdens wedstrijden van Koen. Tijdens het toernooi spreken de twee elkaar geregeld. "We hebben elke dag contact en het liefst zou ik het met hem hebben gedaan, maar hij bleef voetballen. Heel bijzonder, hij was er bij de Spelen bij als verslaggever voor Eurosport en nu als supporter en grootste fan. Dus dat is alleen maar mooi", aldus Bijen.
"Zo'n band is natuurlijk onbreekbaar, ik denk dat ze aan een blik al genoeg hebben als tweeling", reageert Van As. Ze vindt het ook bijzonder dat zijn broer zelfs af en toe commentaar geeft bij zijn wedstrijden: "Je hoort dat niet vaak. Ze zijn ook gewoon echt leuke gasten."
Beluister de podcast Sportnieuws.nl WK hockey
In de dagelijkse podcast Sportnieuws.nl WK hockey bespreekt presentator Karsten van Dongen samen met Naomi van As en Ellen Hoog alles rondom de mannen en dames dit wereldkampioenschap in Nederland en België. In deze aflevering gaat het over hoe Jorrit Croon tot zijn nieuwe coupe kwam, wat de tweelingbroer van Koen Bijen voor hem betekent én heeft tweevoudig WK-winnaar Van As weer een grappige anekdote. Beluister de aflevering hieronder of via je favoriete podcastapp.
)