Ex-tophockeyster Naomi van As onthult bijzonder ritueel met gouden WK-ploeg: 'Dan zijn we weer jonge wijven'

Redactie Sportnieuws.nl • 19 augustus 2026 om 23:27 / Update: 55 minuten geleden
Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Ex-tophockeyster Naomi van As onthult bijzonder ritueel met gouden WK-ploeg: 'Dan zijn we weer jonge wijven'
i

Naomi van As tijdens het WK in 2006 © PRO SHOTS / Jasper Ruhe

Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Redactie Sportnieuws.nl • 19 augustus 2026 om 23:27 / Update: 55 minuten geleden

Nederland hoopt op succes op het WK hockey in Amstelveen en het Belgische Waver. Bij het zien van Oranje denkt ex-tophockeyster Naomi van As al gauw terug aan haar eigen eerste gewonnen WK in 2006. De oud-international kijkt zelfs nog geregeld naar beelden van dat toernooi en voelt zich dan weer helemaal jong.

Zowel de Oranje mannen als vrouwen zijn uitstekend van start gegaan op het WK in Nederland en België. Beide landen zijn zeker van de tweede groepsfase en dus de winnaarspoule. Voor beide teams telt niks anders dan de wereldtitel. Naomi van As werd twee keer wereldkampioen, in 2006 in Spanje en in 2014 in Den Haag. Het toernooi roept bij haar warme herinneringen op.

Eerste keer Goud

Op haar eerste WK in 2006 was Van As pas 23 jaar oud en dus nog een broekie. Uiteindelijk lukte het Nederland om de titel te grijpen door Australië in de finale te verslaan. Rond het toernooi werd de documentaire Goud gemaakt. "Het was natuurlijk heel mooi, zo'n documentaire. Dan denk je: oh yeah, je gaat ons echt superhard zien trainen. Maar het ging ook vooral over de emoties. Ik denk dat er wel zes keer gejankt wordt in die film", begint Van As in de WK hockeypodcast van Sportnieuws.nl.

De wereldtitel in Madrid was voor Van As extra speciaal. "Dat was gewoon de eerste keer voor El (Ellen Hoog, red.) en mij dat we goud wonnen op een WK met het Nederlands elftal. Dus dat was voor ons heel bijzonder", legt ze uit.

Status veranderd

Als jong talent hoefde ze zich destijds nog niet druk te maken over alles wat er binnen de ploeg speelde. "Wij speelden dat WK echt onder de vleugels van de meer ervaren speelsters. Wij konden echt gewoon lekker meedartelen."

Voor Hoog en Van As veranderde hun status al snel en na een tijdje werden juist zij de ervaren speelsters. "Dan ga je natuurlijk ook meer nadenken en voel je: shit, we moeten echt het team op sleeptouw nemen", vervolgt Van As, die dat totaal niet had in 2006. "Dan win je goud en het is zo relaxed."

'Dan zijn wij weer de jonge wijven'

Juist daarom is de band met die gouden ploeg nog altijd zo sterk. "We hebben dus nog om de zoveel jaar met dat team een reünie. Het is het enige team waar we dat mee doen", aldus Van As.

En dan lijkt het alsof de tijd heeft stilgestaan. "Het grappige is dus dat als we dan weer bij elkaar komen, echt tig jaar later, iedereen weer in dezelfde rol vervalt. De captain is de captain en wij zijn weer de jonge wijven die alleen maar hihi, haha zeggen. Dat is gewoon heel grappig."

Sportnieuws.nl WK hockeypodcast

Beluister of bekijk hieronder de aflevering van de Sportnieuws.nl WK hockeypodcast, waarin tweevoudig wereldkampioenen Ellen Hoog en Naomi van As om en om hun licht laten schijnen over het mondiale toernooi in eigen land.