Crysencio Summerville groeide op in een groot gezin in Rotterdam. Hij werd gelovig opgevoed en dus loopt religie als een rode draad door het leven van de buitenspeler. Zo haalt hij veel kracht en inspiratie uit de Bijbel, iets waar hij tijdens het WK voetbal veel aan had.
Door zijn gelovige opvoeding staan het christendom en de Bijbel centraal voor Summerville. Het leven van een voetballer is volgens de buitenspeler 'een gift van God', zegt hij in het magazine Helden.
"Ik ben christelijk en zie mezelf als zeer gelovig. Voor alles wat ik heb bereikt en voor alles wat ik krijg, dank ik God. Natuurlijk ook mijn club, mijn teamgenoten en de trainers, maar voor mij is het bestaan als voetballer een gift van God. Zonder mijn geloof zou het een stuk lastiger zijn om te doen wat ik doe."
'Cody Gakpo is onze pastoor'
Summerville vond binnen Oranje al snel aansluiting bij medespelers met dezelfde geloofsovertuiging. Richting wedstrijden zochten meerdere internationals elkaar op voor een gezamenlijk gebedsmoment.
"Cody Gakpo is onze pastoor, hij gaat meestal voor in het gebed. Dan staan of zitten we samen en bidden we tot God. We spreken onze wensen uit en vertellen wat we willen bereiken. Dat zijn mooie momenten, omdat God ons bij elkaar brengt", legt hij uit.
Maar Summerville haalt ook veel steun uit zijn familie. In aanloop naar wedstrijden belt hij regelmatig met zijn familieleden. Voor de buitenspeler, die onlangs een transfer maakte naar het Saoedische Al-Hilal, is het duidelijk: zijn geloof samen met anderen beleven helpt hem om zich optimaal op wedstrijden te focussen.
Geen tijd voor bijzaken
Het leven tijdens het WK draaide niet alleen om bidden. Summerville ontspande zich ook op andere manieren, maar veel tijd voor afleiding door bijzaken was er nauwelijks. "Ik zit niet veel op social media, omdat ik me liever focus op mezelf. Ik rustte liever uit, keek series op Netflix, belde met vrienden en familie en bracht natuurlijk tijd door met de andere jongens", vertelt hij.
Volgens de oud-speler van West Ham United en Feyenoord heerste er een goede sfeer binnen de Oranje-selectie. De spelers trokken veel met elkaar op en spraken regelmatig over het leven. Hoewel hij niet iedereen kende, werd hij als nieuwkomer goed opgenomen in de groep.
'Hun moeder noem ik mijn tweede moeder'
Sommige Oranje-internationals kende Summerville al langer. Met Brian Brobbey, Quinten Timber en Ryan Gravenberch speelde hij samen bij Oranje Onder 17. Samen vormden zij het team dat in 2018 het jeugd-EK wist te winnen.
"Als je bedenkt dat we daar zijn begonnen en nu samen op het WK stonden, is dat erg bijzonder. Juist omdat ik ze al zo lang ken, hebben zij ervoor gezorgd dat ik me snel thuis voelde. Met de broers Timber speelde ik ook samen in de jeugd van Feyenoord. Hun moeder noem ik mijn tweede moeder. Zij is heel belangrijk voor mij. We zijn als familie voor elkaar."
Stel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google)