Het WK voetbal was voor veel liefhebbers de moeite waard om te kijken, maar dat zat voor Fred Rutten anders. De 63-jarige toptrainer zou eigenlijk naar het wereldkampioenschap gaan met Curaçao, maar vertrok vlak voor de start van het WK. De manier waarop dat is gegaan doet hem nog zichtbaar veel.
Hij wilde er eigenlijk niet te veel over kwijt, maar Rutten zei er bij Rondo toch het nodige over: de veelbesproken stoelendans als bondscoach van Curaçao. Hij werd enkele maanden voor het WK aangesteld als opvolger van Dick Advocaat, die zich vanwege gezondheidsproblemen van zijn dochter terugtrok. Onder Advocaat had Curaçao zich voor het eerst geplaatst voor het WK voetbal.
Dick Advocaat keerde toch terug
Rutten nam de taken van Advocaat dus over en speelde twee oefenwedstrijden. Ruim een maand voor de start van het WK keerde Advocaat weer terug nadat Rutten was opgestapt. Kort daarvoor werd de roep om een terugkeer van De Kleine Generaal steeds luider. Onder meer de nodige spelers en sponsoren zagen liever Advocaat dan Rutten voor de groep. Uiteindelijk ging Curaçao dus naar het WK voetbal met Advocaat als coach en pakte het één punt uit drie wedstrijden.
In het voetbalpraatprogramma gaat Rutten in op de situatie, al wil hij eigenlijk niet te veel zeggen. "Ik heb gewoon een rotperiode gehad. Ook het WK is voor mij niet goed afgelopen, dat is heel vervelend geweest. Eigenlijk praat ik er niet meer over omdat het is geweest."
Toch noemt hij een voorbeeld waarbij het besef dat hij niet op het eindtoernooi stond extra hard binnenkwam. "Als je met je kleinkind voor je tv zit en hij zegt 'Opa, jij zou toch daarheen gaan?' Dat doet zeer", weet Rutten. "Zoveel impact heeft het op mij gemaakt."
Toen Rutten vertrok en Advocaat terugkeerde, was er veel kritiek. Perschef Kees Jansma verklaarde zich solidair en stapte ook op. Binnen de voetballerij was er de nodige afkeer over de gang van zaken.
Vaste analist Ruud Gullit wil weten 'wat voor spel er is gespeeld' waardoor niet Rutten, maar Advocaat naar het WK ging. Daar kan de ex-trainer van onder meer FC Twente, Feyenoord en PSV weinig over zeggen. "Ik weet wel van het een en ander, maar liever praat ik daar niet over. Als ik daarover ga praten, dan moet ik mensen beschadigen. Er is al heel veel over gesproken en heel veel over gezegd. Ik wil het daar ook bij laten."
Moreel kompas verdwenen
Na wat voorzetjes van de andere tafelgasten geeft Rutten toe dat het hem vooral 'als mens' veel pijn heeft gedaan. "Als het morele kompas verdwenen is... Dan wordt het lastig om daarmee te leven."
)