Marcos Leonardo moet het flink ontgelden in zijn eerste maanden als spits van Ajax. De Braziliaan kwam voor zo'n twintig miljoen euro over van Al-Hilal, maar overtuigt allerminst. Volgens zijn statistieken had hij al minstens vijf keer moeten scoren in plaats van zijn schamele twee goals tot nu toe. Het geduld raakt op, maar volgens de voormalig hoofdscout van Ajax had Jordi Cruijff Leonardo helemaal niet moeten halen. Hans van der Zee haalt vernietigend uit.
Van der Zee was van 2007 tot en met 2024 hoofdscout bij Ajax en zag Marcos Leonardo meerdere keren voetballen voor Santos, zijn club in Brazilië voor zijn overstap naar Benfica en later naar Saoedi-Arabië. Hij stelde ook rapporten op voor de Amsterdammers van de spits en kwam telkens tot een pijnlijke conclusie. "Nee, ik was zeker niet positief. Ik vind hem geen Ajax-spits. Voor 20 miljoen zijn er veel betere opties te vinden in Brazilië en Colombia", zegt hij in gesprek met de NOS.
'Voetballend zwak'
"Hij beschikt maar over een normale snelheid. Hij is een zestienmeterspits met weinig lengte en fysieke kracht en hij is voetballend zwak. Ik vond en vind Marcos Leonardo zeker geen topspits, omdat hij niet kan meevoetballen. Sportief is hij volledig mislukt bij Benfica. Hij stond maar drie keer in de basis en viel elf keer in. Daarin heeft hij toch nog zeven goals gemaakt. Ja, hij heeft absoluut een neusje voor de goal, maar bijna al zijn goals zijn intikkertjes. Ik heb heb hem nog nooit doelpunten zien maken buiten de zestien. En dat moet je als spits toch ook wel kunnen."
Miskoop
Ook Ronald de Boer, die in het begin Leonardo nog het voordeel van de twijfel gaf, is inmiddels niet meer zo te spreken over de Braziliaan. "Marcos Leonardo zal misschien niet meteen een Gabrich zijn, maar... op dit moment is hij wel een Gabrich", doelt De Boer op voormalig ploeggenoot Ivan Gabrich, die in 1996 voor toen een groot bedrag (vijf miljoen gulden) met haast naar Ajax werd gehaald en uitgroeide tot een van de grootste miskopen aller tijden van de club.
"Volgens mij heeft hij vijf keer een honderd procent kans gemist, en dat waren intikkers. Op een gegeven moment kan het niet meer echt ongelukkig zijn. Dus ik houd mijn hart wel vast, ja. En ik vind een prijskaartje zeker wel meetellen in de beoordeling. Bij 20 miljoen mag je best kritisch zijn en meer verwachten van een speler."
)