Schaatstopper Joy Beune duidelijk over opmerkelijke actie tijdens World Cup: 'Het is gewoon niet eerlijk'
i

Joy Beune zag dat concurrente Lollobrigida profiteerde van haar 'wind'. ©Getty Images

Schaatstopper Joy Beune duidelijk over opmerkelijke actie tijdens World Cup: 'Het is gewoon niet eerlijk'

21:30, 03-02-2025

Er was afgelopen weekend nogal wat te doen over de opmerkelijke omstandigheden in het Pettit National Ice Center in Milwaukee. Tijdens de vierde World Cup van het schaatsseizoen had de plaatselijke organisatie besloten de atleten een handje te helpen. Daar was niet iedereen over te spreken. Ook Joy Beune had het liever anders gezien.

Milwaukee heeft een grote schaatsgeschiedenis, maar de laatste jaren werden er geen grote wedstrijden meer georganiseerd. Met de opkomst van Jordan Stolz is daar verandering in gekomen. Het Amerikaanse schaatsfenomeen (20) is in de buurt opgegroeid en het Pettit National Ice Center is zijn thuisbaan.

Zo doken de internationale schaatstoppers afgelopen week weer eens op in Wisconsin. En daar viel hen al snel iets op: ze hadden rugwind. De organisatie bleek gebruik te maken van blowers en hoopte daarmee voor snellere tijden te kunnen zorgen. Een keuze die bij lang niet iedereen goed viel:

'Jammer'

"Ze kunnen goed ijs maken, hoor", reageerde Beune bij de NOS Schaatspodcast op de discussie over de rugwind. "Alleen als je zó de snelste laaglandbaan ter wereld wil zijn... Jammer." De opzet slaagde overigens wel, want er werden verschillende baanrecords gereden.

'Het is gewoon niet eerlijk'

Thialf wordt gezien als de snelste baan op zeeniveau en in Milwaukee willen ze de concurrentie aangaan. "Het is superleuk om zo hard te rijden, maar het is gewoon niet eerlijk", meent Beune. Schaatsunie ISU heeft overigens geen regels voor ventilatoren langs de baan.

Inrijden schrappen?

En er was nog iets aan de hand. Iets wat op andere schaatsbanen ook speelt, maar in Milwaukee door de bouw van het ijspaleis nog net wat meer. Schaatsers hebben voordeel van de luchtstroming die inrijdende schaatsers veroorzaken. En tijdens de eerste rit is dat voordeel groter dan tijdens de tiende rit, omdat er simpelweg meer schaatsers aan het inrijden zijn.

"Het kan werken voor degene die een wedstrijd aan het rijden is", is Beune van mening. Maar afschaffen vindt ze ook lastig. "Ik vind het zelf heel prettig om in te rijden, dan kunnen je benen er ook even aan wennen dat je aan het schaatsen bent."