Winnares van 3000 meter wordt uit schaatshal gereden in rolstoel, zilver voor Nederlandse in Polen
i

Ragne Wiklund ©Getty Images en NOS

Winnares van 3000 meter wordt uit schaatshal gereden in rolstoel, zilver voor Nederlandse in Polen

15:23, 22-02-2025 / Laatste Update: 09:10, 23-02-2025

Bij de voorlaatste World Cup van het seizoen is de 3000 meter voor vrouwen gewonnen door Ragne Wiklund. Merel Conijn werd op 0,89 seconden tweede. Francesca Lollobrigida zette haar goede vorm voort met brons.

In de openingsrit was er al een Nederlandse deelneemster op het ijs. Melissa Wijfje reed een niet al te beste rit, moest zowat elke rond een seconde verval toelaten en tuimelde vervolgens (met een tijd van 4:18.06) omlaag in de stand. Ze werd laatste.

Sanne in 't Hof maakte met haar 4:00.36 ook geen aanspraak op eremetaal. De rit van Marijke Groenewoud zag er wat strakker uit. De Nederlands kampioene op deze afstand begon met een paar rondjes in de 31, liet dat volgen door twee in de 32 en sloot af met twee in de 33. Ze gleed in 4:05.96 over de streep. Dat bleek goed voor plek vier.

Ragne Wiklund

Lang kon Groenewoud niet genieten van haar status als rijdster van de snelste tijd. Ragne Wiklund uit Noorwegen ging rapper van start en kon de 33-ers op het eind voorkomen. Ze was 2,26 seconden rapper. Wel was ze daarna zo gepijnigd, dat de medische staf van Noorwegen haar zorg moest geven. Ze kon niet eens meer zelf haar schaatsen uitdoen.

Analist Ireen Wüst suggereerde dat er iets in het lichaam van de Noorse was geschoten, toen ze tegen het einde van haar race een misslag maakte. Wiklund, wereldkampioene op de 3000 meter in 2023, werd in een rolstoel gehesen en vervolgens uit de schaatshal gereden.

Onder deze voorwaarde mogen schaatstoppers Jutta Leerdam, Jenning de Boo en Femke Kok de World Cup in Polen overslaan

21 februari 2025, 17:39

Schaatsbond KNSB maakte eerder deze week de Nederlandse deelnemers aan de vijfde World Cup van het seizoen bekend en daar zaten flink wat verrassingen bij. Een heleboel topschaatsers, waaronder Jutta Leerdam, Jenning de Boo, Joy Beune en Femke Kok, hebben zich namelijk afgemeld voor de wedstrijd van komend weekend in het Poolse Tomaszow Mazowiecki, maar daar stelde de schaatsbond wel een voorwaarde tegenover.

Bjarne Rykkje

De Noorse coach Bjarne Rykkje zei daarna tegen de NOS dat Wiklund kampt met rugklachten. Het is mogelijk dat de misslag de pijn heeft getriggerd.

Merel Conijn

Conijn, die in de slotfase versnelde, veroverde vorige week in Heerenveen de nationale titel op de 5000 meter. Op de 3000 meter werd ze met een persoonlijk record van 3.56,69 tweede achter Groenewoud, die in Polen vrijdag de 1500 meter had gewonnen. Conijn was eerder bij de wereldbekerwedstrijden in Calgary ook als tweede geëindigd op de 5000 meter, toen achter Beune.

Joy Beune

Voor de World Cup in Polen begon,was Joy Beune de leider van het combinatieklassement over de 3000 en 5000 meter. Ze is echter absent, waardoor ze haar koppositie verspeelt. Wel meer toppers slaan deze World Cup over. Ze trainen liever door richting de WK afstanden in maart.