Olympisch kampioene doet in veelbewogen week emotionele oproep: 'Dit moet en kán anders'
i

Yara van Kerkhof (tweede van rechts). © Getty Images

Olympisch kampioene doet in veelbewogen week emotionele oproep: 'Dit moet en kán anders'

15:24, 06-02-2025

Een hartafwijking is nog altijd de grootste doodsoorzaak bij kinderen tot 15 jaar. Oud-shorttracker Yara van Kerkhof had er ook last van, maar werd gelukkig geopereerd én werd olympisch kampioene. Die kans gunt ze anderen ook.

Van Kerkhof werd op zevenjarige leeftijd geopereerd aan haar hartafwijking. 'Ik had het geluk dat één operatie genoeg was om weer een energiek kind te zijn en mijn dromen te kunnen najagen. Mijn lichaam was sterk genoeg voor topsport en ik heb zelfs olympisch goud, zilver en brons mogen winnen', schrijft ze op Instagram, waar ze een oproep doet.

'Maar voor veel Hartekinderen is er meer onderzoek nodig om overlevingskansen te vergroten en de kwaliteit van leven te verbeteren', gaat de winnares van olympisch goud in 2022 verder. Ze hoopt dan ook dat een hartafwijking niet meer de voornaamste doodsoorzaak is onder jongeren. 'Dit moet en kán anders', aldus Van Kerkhof, die ook oproept te doneren voor de stichting Hartekind.

Alle olympische medailles

De inmiddels gestopte Van Kerkhof schopte het ondanks haar hartafwijking tot topsporter. De specialiste op de 500 meter en relay werd zowel Europees- als wereldkampioen. Maar haar grootste succes boekte ze op de Olympische Winterspelen van 2022 in Beijing. Daar won Van Kerkhof samen met Suzanne Schulting, Selma Poutsma en Xandra Velzeboer olympisch goud op de relay. In 2018 was er brons op dat onderdeel en zilver op de 500 meter.

Die laatste was een bijzondere, want Van Kerkhof zorgde voor een primeur. "De eerste Nederlandse vrouw die in het shorttrack een individuele olympische medaille won", sprak ze. "Dat is superbijzonder en iets waar ik met heel veel trots op terugkijk."

Verlies van een goede vriendin

De medaille met een enorme emotionele waarde is het brons op de 3000 meter met de relayploeg in 2018. Die werd behaald met Lara van Ruijven, die in 2020 overleed. ""Dat verlies is nog steeds heel zwaar. Het is echt een maatje dat je verliest. Die euforie met Lara was toen zo groot, dat is een herinnering die me heel dierbaar is", sprak Van Kerkhof destijds.