Primeur in schaatspaleis Thialf: eerste editie van veelbesproken en gevreesd nieuw onderdeel

Redactie Sportnieuws.nl • 19 september 2026 om 20:26
Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Primeur in schaatspaleis Thialf: eerste editie van veelbesproken en gevreesd nieuw onderdeel
i

©Getty

Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Redactie Sportnieuws.nl • 19 september 2026 om 20:26

Het schaatsen staat bol van de tradities. Zondag is het in Thialf tijd voor iets nieuws: de veelbesproken afvalrace. Het is een soort testwedstrijd, want de afvalwedstrijd zien we later in het seizoen terug op het NK en bij de World Cups. Diverse prominente namen vinden dat een slechte zaak.

De internationale schaatsbond ISU had al een tijdje het idee om te experimenteren met de mass start. Daarbij rijden de schaatsers tegelijk overal op de baan, in plaats van in koppels met een aparte baan voor elke deelnemer. Sinds 2015 is de mass start onderdeel van de WK afstanden en in 2018 debuteerde het onderdeel als olympisch nummer.

Afvalrace

Vorig seizoen deed de bond bij de junioren aanpassingen aan de mass start. Daardoor ontstond een nieuw concept: de afvalrace. Wel blijft de naam mass start behouden. Het komt er op neer dat bij elke doorkomst de twee laatste rijders uit de wedstrijd worden gehaald. Hun enkelband gaat trillen, zodat ze weten dat ze uit moeten stappen.

In Heerenveen wordt de eerste afvalrace bij senioren gehouden. De wedstrijd telt mee voor de nationale competitie.

Deelnemers

Bij de race van zondag doen in Thialf diverse marathonrijders mee. Schaatsteam Essent is het best vertegenwoordigd: Harm Visser, Jeroen Janissen en Lars Woelders starten. Team Albert Heijn Zaanlander brengt Wisse Slendebroek op het ijs. Bij de vrouwen komt team Puur ICT-BTZ met een sterk blok: Vera van Ditshuizen, Veerle van Koppen en Patricia Koot.

Jillert Anema

Diverse grote namen in het schaatsen vinden de afvalrace een gruwel. Jillert Anema van Albert Heijn Zaanlander vindt het te gevaarlijk. De trainer voorspelde tegenover Schaatsen.nl: "Op kop rijden heeft geen zin, dus wordt de koers langzaam. Dan heb je maar een mogelijkheid: illegaal rijden. Gewoon beuken en je handjes gebruiken. Vervolgens krijg je valpartijen, terwijl je allemaal messen onder je voeten hebt."

Topschaatser Jorrit Bergsma is olympisch kampieon op de mass start. Hij uitte eerder tegen Sportnieuws.nl zijn zorgen over de experimenten van de ISU. "Dat is voor mij onbegrijpelijk. De 500 en 1500 meter verander je ook niet zo maar even. De massastart is echt een succesnummer gebleken de afgelopen jaren. Het staat als een huis en daar kan je niet zo makkelijk aan sleutelen. Ik vind: blijf bij die massastart."