Sporticoon Ranomi Kromowidjojo (36) oogst lof met nieuw avontuur: 'Meestal zie je daar oude mannen'

Naomi van As • Redactie Sportnieuws.nl • 9 september 2026 om 12:00 / Update: 1 uur geleden
Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Sporticoon Ranomi Kromowidjojo (36) oogst lof met nieuw avontuur: 'Meestal zie je daar oude mannen'
i

Ranomoi Kromowidjojo © NL Beeld / Arjo Frank

Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Naomi van As • Redactie Sportnieuws.nl • 9 september 2026 om 12:00 / Update: 1 uur geleden

Ranomi Kromowidjojo is een van de grootste zwemhelden uit de Nederlandse geschiedenis. De geboren Groningse won drie keer goud en boekte vele andere successen. 'Kromo' is al een tijdje gestopt met wedstrijdzwemmen, maar gaat weer een zeer belangrijke rol in de sport vervullen. Dat kan op goedkeuring rekenen van twee bekende ex-tophockeysters.

De vrouw die in 2008 en 2012 schitterde op de Olympische Spelen gaat aan de slag bij de wereldzwembond World Aquatics. Zij wordt daar 'engagement director' en krijgt de taak om sporters zo goed mogelijk te helpen en te begeleiden. In hun podcast van Sportnieuws.nl zijn Fatima Moreira de Melo en Naomi van As enthousiast over het nieuws.

Kromowidjojo wil prijzengeld omhoog

Moreira de Melo kijkt uit naar het nieuwe avontuur van de oud-topzwemster. "Ze wil het prijzengeld verhoogd hebben. Ook kijkt ze naar wat atleten moeten doen na hun carrière. Het is niet echt een ambassadeursfunctie, want het is echt inhoudelijk en ze gaat ook echt wat doen."

En dat is volgens haar hard nodig. "Ze geeft zeker het goede voorbeeld. Onze oud-teamgenote Minke Booij is ook zo'n type. Zij zet zich echt in voor het vrouwenvoetbal, heeft lang bij de KNVB gewerkt en is directrice geweest bij Spieren voor Spieren. Echt iemand die in besturen kan zitten en zulke rollen ambieert te vervullen. Wij doen dat op een heel andere manier", vertelt Moreira de Melo in de podcast.

Iconen zijn belangrijk in de sport

De voormalig tophockeyster denkt dat het goed is als namen zoals Kromowidjojo een prominente rol krijgen bij sportbonden. "Zij is natuurlijk een icoon, heeft hartstikke veel gepresteerd en is liefhebber van de sport. Ik denk dat het heel belangrijk is dat iemand die de sport heeft gevoeld en beleefd, dat zij zo'n rol vervult. Niet alleen zo'n bobo die dat niet heeft gedaan."

Daar is Van As het mee eens. "Heel vaak zie je in zulke functies oude mannen die de sport niet hebben gedaan." Dat beaamt Moreira de Melo. "Ik vond Erica Terpstra (oud-zwemster, red.) altijd een goed voorbeeld. Zij voelde die beleving ook. Ze was altijd betrokken en je geloofde het ook eerder. Ireen Wüst die nu chef de mission is... Ik snap wel dat zoiets een oud-sporter moet zijn. Ik vind het goed dat sporters die daar een hart voor hebben ook zulke rollen vervullen."

Beluister de podcast

In de nieuwe aflevering van EN Door met Sportnieuws.nl neemt Naomi van As een keertje niet met Ellen Hoog, maar met Fatima Moreira de Melo de ontwikkelingen van de afgelopen sportweek door. Natuurlijk is er aandacht voor de ophef die ontstond na Ajax - PSV, komt de aandoenlijke actie van Femke Broeders-Bol aan bod én staan de twee stil bij ‘nipplegate’ op de US Open. Verder worden de nieuwe regels in het schaatsen besproken, wordt Jack van Gelder afgeserveerd én blijkt de wanhopige Marco van Basten indruk te hebben gemaakt. Beluister de podcast hieronder of via jouw favoriete podcastapp.