Medaillespiegel EK zwemmen | Nederland na tweede goud 'best of the rest', Rusland in top-drie

Redactie Sportnieuws.nl • 12 augustus 2026 om 21:01 / Update: 58 minuten geleden
Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Medaillespiegel EK zwemmen | Nederland na tweede goud 'best of the rest', Rusland in top-drie
i

Nederland staat dankzij goud en tweemaal zilver na dag twee van de EK zwemmen op de vijfde plaats op de medaillespiegel. ©Getty Images

Volg Sportnieuws.nl op Google DiscoverStel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google
Redactie Sportnieuws.nl • 12 augustus 2026 om 21:01 / Update: 58 minuten geleden

De Nederlandse zwemmers beleven een uitstekende EK zwemmen. In Parijs is vooral Marrit Steenbergen topvorm. Zij zwom in de eerste dagen al twee keer goud en een keer zilver bij elkaar en bezorgde TeamNL daarmee een mooie positie op de medaillespiegel. Check hier de stand na alle finales op woensdag 12 augustus.

Voor het prijzengeld hoeven de zwemmers het tijdens de EK zwemmen (kortebaan) niet te doen. De organisatie deelt maar magere bedragen uit aan de medaillewinnaars van elke afstand. Alleen bij een wereldrecord, waar Steenbergen bijvoorbeeld op joeg tijdens haar 100 meter vrij, lopen de toppers extra binnen. Er is een flinke bonus op razendsnelle tijden gezet. 10.000 euro voor een wereldrecord en de helft voor een Europees record.

Dus moeten de topsporters maar gewoon voor het eremetaal gaan. De medailles zijn uiteindelijk de prestaties waar lang aan herinnerd zal worden. Namens Nederland won Steenbergen de 100 meter vrije slag en was ze van levensbelang op de 4x100 meter wisselslag op de gemengde estafette én op de 4x100 meter vrije slag bij de vrouwen. Bij de eerste was haar ongekende inhaalrace na een bijzondere tactiek zilver waard. Een dag later zwom ze met een eindsprint Nederland naar het tweede goud bij de vrouwen.

Goud gaat voor totaal

Die medailles, plus het zilver voor Milou van Wijk op de 100 meter vrij, zijn goed voor een positie in de subtop van de medaillespiegel van de EK zwemmen in Parijs. Er is inmiddels een duidelijk gat ontstaan tussen de top-vier en de andere landen er achter. Bij het opmaken van de stand van het medailleklassement wordt eerst gekeken naar het aantal gouden medailles, daarna naar zilver, vervolgens brons en tot slot pas naar het totale aantal plakken.

Rusland en Belarus

De Russen, die onder de titel Neutrale Atleten B mee mogen doen aan de EK, staan in de top-drie. Belarus, aangeduid als Neutrale Atleten A, heeft tot nu toe één keer brons en staat dus ook in de medaillespiegel.

Positie en land

Goud

Zilver

Brons

Totaal

  1. Groot-Brittannië

4

1

1

6

  1. Italië

2

2

4

8

  1. Rusland

2

2

3

7

  1. Nederland

2

2

0

4

  1. Duitsland

1

2

2

5

  1. Frankrijk

1

2

1

4

  1. Hongarije

1

1

2

4

  1. Ierland

1

1

0

2

  1. Zweden

1

0

1

2

  1. Roemenië

1

0

0

1

Er zijn nog veel medaillekansen te gaan voor Nederland. Zo gaat Caspar Corbeau voor een plak op de 200 meter schoolslag, zijn specialiteit. Daarnaast zwemt Steenbergen ook nog eens in de 200 meter vrij én in de 50 meter rugslag.