Hamilton of Verstappen: wie kreeg de meeste beslissingen mee van de FIA?

Bart van der Wijst • 20:38, 15-12-2021 / Laatste Update: 16:33, 06-08-2024
Hamilton of Verstappen: wie kreeg de meeste beslissingen mee van de FIA?
Bart van der Wijst • 20:38, 15-12-2021 / Laatste Update: 16:33, 06-08-2024

Veel fans van Mercedes vonden dat Max Verstappen afgelopen zondag het wereldkampioenschap cadeau kreeg van de FIA. Wedstrijdleider Michael Masi maakte een keuze die in het voordeel lag van de Nederlander, die daardoor uiteindelijk nog won. Het seizoen zit er nu definitief op, tijd om de balans op te maken: welke coureur kreeg de meeste beslissingen mee van de FIA?

In totaal waren er 9 keuzes van de FIA die in het voordeel uitpakte van Hamilton, tegenover 5 van Verstappen.

Hamilton

Bahrein: Hamilton ging in bocht 4 zo'n 20 keer te wijd, terwijl er toch echt track limits lagen. Red Bull zag dat en spoorde Verstappen aan om hetzelfde te doen. Toen greep de FIA in en werd er ineens streng gecontroleerd. Tijdens een inhaalactie in ronde 53 ging Verstappen op onreglementaire wijze voorbij aan Hamilton, dus moest hij zijn leidende positie weer afstaan. Esteban Ocon deed eerder in de wedstrijd hetzelfde, hij kreeg geen straf.

Imola: Hamilton beschadigde zijn voorvleugel nadat hij van de baan schoot. De Brit keerde op gevaarlijke wijze terug de baan op, maar Michael Masi vond van niet. Geen straf voor Hamilton.

Portugal: Verstappen noteerde de snelste tijd, maar moest die inleveren vanwege track limits. Opmerkelijk, want bocht 14 werd helemaal niet gecontroleerd. Het puntje ging daardoor naar Valtteri Bottas.

Engeland: Deze kennen we allemaal. Hamilton torpedeerde Verstappen van de baan in Copse Corner en kreeg daar 'maar' een straf van 10 seconden voor. Verstappen viel uit, Hamilton won de race en liep dus 25 punten uit op de Nederlander.

Italië: Ook dit is een bekende. Hamilton en Verstappen eindigden op elkaar. Race-incident, zo vinden veel kenners, maar de FIA niet. Zij gaven Verstappen een gridstraf van 3 plekken tijdens de volgende race in Rusland. Red Bull besloot in Sochi een nieuwe motor te plaatsen, omdat er eentje in Silverstone helemaal kapot was gegaan bij die crash.

Saudi-Arabië 1: Na de zoveelste strijd tussen beide heren duwde Verstappen Hamilton van de baan af. De Nederlander moest vervolgens de plek afstaan aan Hamilton, die vervolgens achterop knalde bij Verstappen. Na de wedstrijd kreeg Verstappen ook nog een straf van 5 seconden.

Saudi-Arabië 2: Hamilton duwde Verstappen een keer van de baan, maar nu besloot de FIA: geen straf.

Abu Dhabi 1: Tijdens VT3 zat Hamilton in de weg bij een snelle ronde van Nikita Mazepin. Dat zou zijn 3e reprimande (en dus 10 plekken gridstraf betekenen) zijn, maar de FIA greep niet in. Ocon deed hetzelfde tijdens Q1 bij de kwalificatie bij Sebastian Vettel en kreeg wel een reprimande.

Abu Dhabi 2: in de openingsronde van de race probeerde Verstappen in bocht 7 Hamilton in te halen. De Brit verliet het circuit en kwam even later weer terug op de baan. Hamilton hoefde zijn plekje niet af te staan aan Verstappen, vindt de FIA.

Verstappen

België: Het regende pijpenstelen op Spa en het was niet verantwoord om te racen. Toch wilde de FIA dat er gereden werd, maar na een rondje komen ze erachter dat het toch niet veilig is. Verstappen kreeg gratis 12,5 punt cadeau omdat ze besloten halve punten uit te delen voor de race.

Brazilië: Verstappen duwde Hamilton buiten de baan, de FIA greep niet in. Uiteindelijk maakte het niet zoveel uit, want Hamilton haalde Verstappen even later alsnog in.

Saudi-Arabië 1: De FIA wapperde met de rode vlag nadat Mick Schumacher crashte. Verstappen kon zo gratis een nieuw setje banden onder zijn wagen gooien.

Saudi Arabië 2: Verstappen ging buiten de baan bij de 1e herstart en bleef Hamilton voor. De FIA gaf Red Bull de keuze: 5 seconde straf voor Verstappen en vooraan beginnen of als 3e beginnen bij de volgende herstart achter Esteban Ocon en Hamilton.

Abu Dhabi: Chaos door de safety car die op de baan kwam na een crash van Nicholas Latifi. Eerst mochten de wagens die tussen Hamilton en Verstappen zitten niet er tussenuit, daarna toch wel. Max kwam door de beslissing van de FIA pal achter zijn grote concurrent te zitten en pakte hem in de slotronde.