Irene Schouten keerde zaterdagavond terug in het marathonpeloton, maar deed dat niet in het pak van de ploeg waar ze jarenlang voor uitkwam. De rentree van de drievoudig olympisch kampioene schaatsen zorgde voor wat irritatie bij coach Jillert Anema en dus oogt het nu 'een beetje rommelig' binnen Team Albert Heijn Zaanlander.
Schouten beviel twee maanden geleden van haar eerste zoon Dirk en is nu al weer terug op het ijs. Daarmee maakt de schaatsster, die begin vorig jaar aankondigde te gaan stoppen, grote indruk. "Ze is achtste geworden, dat vind ik ongelooflijk", zegt Naomi van As, die zelf jarenlang tot de wereldtop in het hockey behoorde en inmiddels moeder is van twee kinderen van schaatsicoon Sven Kramer.
Zwart pak
"Schouten zegt zelf ook dat ze een uitzonderlijk geval is", aldus Van As in de podcast die ze elke maandag met oud-ploeggenoot Ellen Hoog maakt voor Sportnieuws.nl. "Ik vind het echt bizar knap. Ze kreeg heel veel lovende woorden ook, behalve van Jillert Anema."
8 februari 2025, 23:31
Twee maanden nadat Irene Schouten haar eerste kind op de wereld zette (zoontje Dirk), reed ze alweer een marathon. In Thialf eindigde ze ook nog eens in de top tien. Trainer Jillert Anema van Team Albert Heijn Zaanlander wist niet zo goed wat hij er van moest denken.
Anema en Schouten werkten jarenlang met heel veel succes samen. Ondanks dat er af en toe ook wat wrijving was, stootte de Noord-Hollandse door tot de absolute wereldtop, met onder meer vijf olympische medailles en negen wereldtitels als beloning.
De Friese coach was niet erg te spreken over de keuze van Schouten om plotseling te stoppen en vindt nu ook dat ze haar rentree anders aan zou moeten pakken.
"Ze had ook geen pak van de ploeg aan", zag Hoog, "maar een zwart pak. Ze moest zelf ook haar plekje aanvragen bij de schaatsbond. Coach Anema had er wat kritiek op. Hij vond het te snel en had haar ook aangeraden om nog even te wachten. Om nog even de tijd te nemen." Daar dacht Schouten dus anders over.
8 februari 2025, 18:53
Irene Schouten keert zaterdag, twee maanden na haar bevalling terug op het ijs. Ze schaatst weer in het peloton tijdens de Marathon Cup in Thialf. Bij RTL Boulevard blikte ze vooruit op haar terugkeer.
Marijke Groenewoud
Wat Anema betreft zou de aandacht in het marathonschaatsen op dit moment naar Marijke Groenewoud moeten gaan. Daar heeft Hoog alle begrip voor. "Het is superknap dat zij voor de veertiende keer wint. Maar inderdaad, alle aandacht ging naar Irene Schouten. Wat ergens ook logisch is. Maar ik begrijp ook dat hij zegt: hier verdient maar één iemand alle lof en dat is Groenewoud, want die wint hem vandaag.”
"Ik begrijp beide kanten", zegt ook Van As. "Zij vindt schaatsen gewoon zo leuk. Twee weken geleden is ze weer begonnen, een beetje wiebelig op de schaats, maar op zich prima. Uiteindelijk voelde het wel goed en ze kan het ook gewoon niet tegenhouden, volgens mij. Ze vindt het veel te leuk."
1 januari 2025, 06:00
Gedurende haar schaatscarrière waren Irene Schouten en coach Jillert Anema een gouden duo, dat niet bang was om de strijd aan te gaan. Met de rest van het veld, maar ook met elkaar. Sportnieuws.nl legde Anema vijf stellingen over zijn voormalige pupil voor.
'Ik ben benieuwd'
"Maar het is dus een beetje rommelig bij AH Zaanlander en Irene Schouten en Jillert Anema", aldus Van As. "We weten ook niet wat er gaat gebeuren.”
Hoog: “Hij geeft wel aan dat het niet betekent dat ze nu ruzie hebben als ze het een keer niet met elkaar eens zijn. Dat betekent niet dat ze meteen uit elkaar zijn. Maar ik ben wel benieuwd of zij weer gewoon aansluit bij dat team of niet. Dat gaan we allemaal volgen.”
13 december 2024, 05:00
Voormalig schaatskoningin Irene Schouten werkte jarenlang met veel succes samen met coach Jillert Anema, maar de twee zaten zeker niet altijd op één lijn. Ook niet als het om de contracten ging.
Luister de podcast
Ellen Hoog en Naomi van As nemen elke maandag de sportweek door en putten daarbij uit hun eigen rijke carrière. Deze week bespreken de twee voormalig tophockeysters ook het bizarre nieuws rond de 13-jarige Belgische darter, de onrust rond Jutta Leerdam en de harige ballen in Rotterdam.