Schaatssensatie Angel Daleman (17) in middelpunt van dilemma: 'Dat ga ik niet tegenhouden'
i

Angel Daleman. Getty Images

Schaatssensatie Angel Daleman (17) in middelpunt van dilemma: 'Dat ga ik niet tegenhouden'

09:37, 09-01-2025 / Laatste Update: 14:29, 09-01-2025

De 17-jarige Angel Daleman is zowel op het shorttrackijs als op de langebaan een groot talent. In haar ideale wereld blijft ze in beide disciplines uitblinken. Maar volgens haar coach is het beter om een keuze te maken.

Daleman traint in de 'kernploeg' shorttrack onder bondscoach Niels Kerstholt. "Als ik puur naar ons team zou kijken, hebben we er meer aan als Angel zich vaker bij ons zou aansluiten", zegt hij bij het Algemeen Dagblad. "Maar kijk je naar het grotere plaatje, naar het belang van schaatsend Nederland, dan zie ik iemand met een grote potentie op de langebaan. Dat ga ik niet tegenhouden, maar aanmoedigen."

Daleman rijdt het NK shorttrack komend weekend, maar laat het EK vervolgens aan zich voorbijgaan om zich te richten op de langebaan. Ze reed deze winter tot dusver één shorttrack-weekend, de eerste World Tour, in oktober in Canada. De prioriteit ligt verder vooral bij de langebaan. Dat vindt Kerstholt jammer. "Maar het is wat het is. De langebaan loert. En het zou ook mooi zijn als ze daar veel gaat winnen."

Zwakke plek

Het talent leert ook veel op de langebaan. "Ze krijgt nu zo veel goede prikkels. Mentaal, technisch, coördinatie." Maar er loert ook gevaar. "Angels zwakke plek is haar behendigheid”, zegt Kerstholt. "Die houd je niet op peil houdt met één of twee trainingen per week. Dus daar levert ze wat op in."

"Het is moeilijk om te zeggen: ik richt me een heel seizoen op shorttrack", weet ook de coach. Zeker als Daleman straks een commercieel contract heeft bij een langebaanploeg. "Dus het zullen toch vaak combinaties worden. Alleen ontwikkelt shorttrack zich wel door. De trucjes en streken worden extremer en gemener", zegt de bondscoach.

"Er wordt meer gevraagd van je behendigheid, je moet doorontwikkelen. Veel shorttrackers kunnen op de langebaan wel uit de voeten. Maar van een sport die meer gericht is op kracht terug naar behendigheid en kriskras door elkaar scheuren met hoge g-krachten, is verhoudingsgewijs moeilijker."