Laatste twee landen plaatsen zich voor WK voetbal: Suriname-beul strandt in ultieme finale

Redactie Sportnieuws.nl • 07:32, 01-04-2026 / Laatste Update: 07:35, 01-04-2026
Laatste twee landen plaatsen zich voor WK voetbal: Suriname-beul strandt in ultieme finale
i

Congo en Irak gaan als allerlaatste naar het WK voetbal. ©Getty Images

Redactie Sportnieuws.nl • 07:32, 01-04-2026 / Laatste Update: 07:35, 01-04-2026

Midden in de Nederlandse nacht werden de laatste twee tickets voor het WK voetbal van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico verdeeld. In de finales van de intercontinentale play-offs grepen het Afrikaanse land Congo en Irak uit het Midden-Oosten de felbegeerde toegangsbewijzen.

Irak heeft zich met een 2-1-zege op Bolivia als 48e en laatste land geplaatst voor het WK voetbal van komende zomer. Het duel in het Mexicaanse Monterrey was de laatste play-off voor het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Irak keert terug op het WK na een afwezigheid van veertig jaar en komt in de poule terecht bij Frankrijk, Noorwegen en Senegal.

Suriname-beul uitgeschakeld

Bolivia was vorige week in de halve finale verantwoordelijk voor de uitschakeling van Suriname. Oranje-tegenstander Japan plaatste zich vorig jaar maart als eerste voor het WK, snel gevolgd door Nieuw-Zeeland, Iran en regerend wereldkampioen Argentinië. Oranje kwalificeerde zich in november met een zege op Litouwen (4-0).

Congo pakt andere ticket

De Democratische Republiek Congo heeft zich voor de tweede keer in de geschiedenis geplaatst voor het WK voetbal. Het nationale elftal van het land won in het Mexicaanse Guadalajara de finale van de intercontinentale play-offs na verlenging met 1-0 van Jamaica, dankzij een goal van Burnley-verdediger Axel Tuanzebe.

Tweede keer, debuut als Zaïre

De Democratische Republiek Congo is het tiende Afrikaanse land dat zich plaatst voor het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De tegenstanders in de groepsfase zijn komende zomer Portugal, Oezbekistan en Colombia. Het land nam eerder alleen in 1974 deel aan een WK. Onder de naam Zaïre werd in West-Duitsland verloren van Schotland, Joegoslavië en Brazilië, met de doelcijfers 0-14.

104 wedstrijden

Het komende WK kent een recordaantal van 48 deelnemers. Het toernooi, dat op 11 juni begint, telt 104 wedstrijden. Italië is misschien wel het bekendste en grootste voetballand dat er niet bij is in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De Azzurri strandde in de WK-kwalificatiegroep achter Noorwegen en moest de Europese play-offs in. Daarin was Bosnië & Herzegovina dinsdagavond na strafschoppen te sterk.