Zondagavond wordt de langverwachte finale van het WK voetbal gespeeld tussen Argentinië en Spanje. Sterspelers Lionel Messi en Lamine Yamal kregen daar vrijdag nieuws over. De FIFA maakte de scheidsrechter bekend. Die raakte hevig emotioneel toen het nieuws naar buiten kwam.
De afgelopen weken was er nogal wat te doen rond de scheidsrechters op het WK voetbal. Vooral de leidsmannen bij de wedstrijden van Argentinië zorgden eerder dit toernooi al voor de nodige consternatie.
Zo kreeg de Franse scheidsrechter François Letexier veel kritiek na zijn optreden in het duel van Argentinië met Egypte. Hij keurde een Egyptisch doelpunt af en zag in een Argentijnse tackle juist geen overtreding vlak voor een doelpunt. Ook rond de aanstelling van een Portugese scheids voor de kwartfinale tegen Zwitserland was wat te doen. Met de keuze voor de arbiter tijdens de WK-finale lijkt de FIFA voor een veiligere keuze te hebben gekozen.
WK-finale
Vrijdag werd namelijk bekend dat de voetbalbond de keuze heeft laten vallen op scheidsrechter Slavko Vincic. iDe 46-jarige Sloveen wordt bijgestaan door zijn landgenoten Tomaz Klancnik en Andraz Kovacic. Adham Makhadmeh uit Jordanië fungeert als vierde official. De Duitser Bastian Dankert is aangesteld als VAR. Het is enigszins opvallend, aangezien er dus opnieuw voor een Europese leidsman is gekozen. Vaak valt de keuze op een arbiter uit een ander werelddeel dan beide landen.
Vincic geldt al jaren als één van de beste scheidsrechters van Europa. Dit WK floot hij al vier duels, waaronder de achtste finale tussen Mexico en Ecuador (2-0). Daarnaast had hij de leiding over de groepswedstrijden Jordanië-Algerije (1-2) en Brazilië-Marokko (1-1). In 2024 mocht hij bovendien de finale van de Champions League fluiten, die Real Madrid met 2-0 won van Borussia Dortmund.
De Sloveen floot al vijf keer een wedstrijd van de Spanjaarden. Argentinië kwam hem slechts één keer tegen en dat is geen al te beste herinnering. Vincic zag vanaf het veld hoe Argentinië onverwachts verloor van Saoedie-Arabië op het WK 2022 (1-2).
Emoties bij arbiter
De FIFA deelde op sociale media beelden van het moment dat het werd aangekondigd. In een ruimte zater diverse scheidsrechters in spanning af te wachten. Toen de naam van Vincic voor de finale naar buiten kwam, reageerde hij emotioneel. De Sloveen werd vervolgens omhelsd door de andere arbiters en vervolgens ook door de legendarische scheidsrechtersbaas Pierluigi Collina.
Ook de arbiter bij de troostfinale is inmiddels bekend. De Venezolaan Jésus Valenzuela heeft de leiding in het duel 'dat niemand wil spelen'. Zaterdag treffen Frankrijk en Engeland elkaar in de strijd om de derde plek.
Check hier het speelschema, met programma en uitslagen.
Bekijk en beluister onze WK voetbalpodcast.
Wil je helemaal niets missen, download onze Sportnieuws.nl App.
)