Dit is Marianne Timmer: olympisch kampioene piekte op sterfdag goede vriendin en scheidde van voetballende naamgenoot
i

Marianne Timmer. © Getty Images & Pro Shots, beeldbewerking Sportnieuws.nl

Dit is Marianne Timmer: olympisch kampioene piekte op sterfdag goede vriendin en scheidde van voetballende naamgenoot

18:20, 15-01-2025 / Laatste Update: 18:23, 15-01-2025

Marianne Timmer heeft met onder meer tien Nederlandse sprinttitels en drie gouden medailles op de Olympische Spelen een erelijst om u tegen te zeggen. Toch was het niet alleen maar rozengeur en maneschijn voor Timmer, want ze verloor op jonge leeftijd een goede vriendin en moest ook twee scheidingen verwerken.

Timmer wordt op 3 oktober 1974 geboren in het Groningse Sappemeer. Ze groeit op als dochter van een veehouder en een kapster op het platteland. Timmer helpt haar vader veel met de schapen en is al van jongs af aan sportief. Ze doet aan fietscross, gymnastiek en schaatsen, maar moet op haar dertiende een keuze maken tussen die drie sporten. De keuze valt uiteindelijk op schaatsen en de rest is geschiedenis.

Verlies van vriendin

Ze komt al snel in Jong Oranje terecht en komt daar in dezelfde ploeg terecht als Renske Vellinga. De twee reden bij de pupillen al vaak bij elkaar en werden in hun tijd als teamgenoot hele goede vriendinnen. Ze gaan regelmatig samen naar de disco en logeren daarna dan ook bij elkaar. Op 19 februari 1994 slaat echter het noodlot toe. Vellinga raakt van de weg als ze op weg is naar de man die haar schaatsen moet slijpen en komt om het leven.

Dat nieuws komt bij Timmer keihard aan. "Ik stond met mijn vader in de garage toen hij het vertelde. Dit kan niet, was het enige dat ik dacht. Ik voelde een en al ongeloof", vertelt ze jaren later over in een interview met De Telegraaf. Timmer bezoekt enkele dagen later het huis van haar omgekomen vriendin om afscheid te nemen: "Ik had toen nog steeds het idee dat ze ieder moment wakker zou worden. Ik wist dat het niet kon, maar ik hoopte het gewoon zo."

'Timmertje, Timmertje, wat ga je doen?'

Vier jaar na het overlijden van haar goede vriendin maakt Timmer haar debuut op de Olympische Winterspelen. Ze behoort inmiddels bij de grote namen in het sprinten en doet in Nagano mee op de drie kortste afstanden. Timmer begint het toernooi met een zesde plaats op de 500 meter, maar zorgt op de 1500 meter voor een stukje Nederlandse sportgeschiedenis en daar speelt NOS-commentator Frank Snoeks ook een rol in.

Timmer start gaat als een bezetene van start en na 700 meter spreekt Snoeks de legendarische zin 'Timmertje, Timmertje, wat ga je doen?' uit. Tegen alle verwachtingen in houdt ze het op de net in gebruik genomen klapschaats vol en declasseert de concurrentie. Timmer is meer dan een seconde sneller dan de rest en pakt met een wereldrecord goud.

Marianne Timmer met haar gouden medaille in 1998. © Getty Images

Speciale datum

De topvorm is drie dagen later nog altijd aanwezig en Timmer pakt met een olympisch record op de 1000 meter haar tweede gouden medaille van de Winterspelen. Na die race wordt ze door haar familie op de datum gewezen: 19 februari 1998. Exact vier jaar na het verlies van haar goede vriendin groeit Timmer uit tot de koningin van de Spelen.

Timmer kan haar prestaties vier jaar later niet evenaren en nadat ze in 2006 op de 500 meter door een valse start gediskwalificeerd wordt, lijkt haar olympische carrière als een nachtkaars uit te gaan. Maar dan komt de 1000 meter op 19 februari 2006. Timmer rijdt met een verschil van vier honderdsten naar haar derde gouden medaille. Precies acht jaar na haar vorige olympische titel en twaalf jaar na het ongeluk van Vellinga. "Ik weet niet of het zo is, maar soms is een stukje toeval te toevallig", zegt er later over in het tv-programma Meer dan Goud.

Diep dal

Timmer gaat in de acht jaar tussen haar gouden medailles door flink wat pieken en dalen. Ze probeert in 2001 een eigen ploeg op te richten, maar door een gebrek aan sponsoren lukt dat niet. Het zorgt echter wel voor een juridische nasleep, want Wopke de Vegt zou coach in haar ploeg worden en eist dat hij gewoon wordt betaald. De stress zorgt ervoor dat Timmer in 2002 op de Spelen niet goed presteert.

In haar privéleven is er in die periode ook van alles aan de hand. Peter Mueller is de coach die haar in 1998 naar twee gouden medailles leidt, maar de twee kunnen het zo goed met elkaar vinden dat er een relatie uit voortkomt en in 2001 trouwen ze zelfs. Twee jaar later klapt hun huwelijk echter.

Sportkoppel

Timmer vindt een jaar later een nieuwe liefde: voetballer Henk Timmer. De doelman speelde tijdens zijn carrière voor onder meer AZ, Feyenoord en Ajax en komt ook zeven keer uit voor het Nederlands elftal. Het koppel trouwt in 2012 en een groot voordeel van hun huwelijk is dat geen van beiden de achternaam van de ander hoeft aan te nemen, want die is tenslotte al hetzelfde. Na een relatie van vijftien jaar zetten de twee echter in 2019 een punt achter hun relatie.

Gedwongen afscheid

Timmer heeft op dat moment al lang en breed haar schaatsen aan de wilgen gehangen, maar dat gaat niet op de manier hoe ze dat hoopt te doen. Ze wil op de Spelen in 2010 afscheid nemen, maar breekt enkele maanden eerder op meerdere plekken haar hielbeen en kan deelname vergeten. Ze besluit toch nog een jaar door te gaan, maar haar laatste seizoen valt ook in het water.

Op de NK sprint kan ze geen rol van betekenis spelen door een griep en dat is het einde van haar loopbaan. Ze kan desondanks tevreden terugkijken op haar carrière. Timmer werd tijdens haar carrière namelijk liefst tien keer Nederlands kampioen en op de NK afstanden pakte ze dertien keer goud, veertien keer zilver en driemaal brons. De topsprintster wordt in 2004 ook nog wereldkampioene sprint en wint op de WK afstanden tweemaal goud op de 1000 meter.

Schaatslegende snapt niets van afzeggingen tijdens NK sprint: 'Wat voor mentaliteit is dat nou?'

30 december 2024, 19:36

Het NK sprint bood het beloofde spektakel dit weekend in Thialf. Van Jutta Leerdams één-vrouw-show bij de vrouwen tot een onstuimige strijd om het derde EK-ticket bij de heren. Schaatslegende Marianne Timmer stond versteld van alle schaatsers die halverwege het toernooi afzegden. "Je hebt een paar wedstrijden in het seizoen, maak hem gewoon even af." Ook laat Timmer haar licht schijnen op de discussie over Femke Kok en Chloé Hoogendoorn.

Na haar carrière is Timmer nog enkele jaren coach, maar daar stopt ze in 2016 mee. Vandaag de dag volgt ze het schaatsen meer vanaf een afstandje en is ze vooral bezig met haar bedrijf. Daarmee wil ze andere bedrijven helpen om verandering te realiseren en voor een gezondere werkomgeving te zorgen.

Opvallend gerucht

Ondanks het feit dat ze dus niet meer actief is in de schaatswereld haalt ze nog met enige regelmaat het nieuws. Niet alleen door haar analyses over de sport, maar ook met haar privéleven. Zo ging er in de zomer van 2024 een gerucht rond dat ze een relatie zou hebben met de veel oudere tv-presentator Harry Mens.

Dat blijkt echter onzin, maar wel is Timmer inmiddels weer gelukkig in de liefde. Ze heeft sinds 2023 een relatie met ondernemer Cor van Winkoop. Ook steelt ze eind 2024 nog de show tijdens het Sportgala van NOC*NSF.