Al zolang het wielrennen op televisie wordt uitgezonden, is er gedoe in het peloton over de motoren met daarop de cameramensen die de koers vastleggen. Ook in de huidige Tour de France lieten meerdere renners al hun irritaties blijken over het feit dat de motoren te dicht op de renners zitten en zo gevaar creëren. Tom Dumoulin haalt een voor hem pijnlijke herinnering op.
De motoren zouden met hun aanzuigende werking ook nog eens voor voordelen kunnen zorgen voor koplopers, achtervolgers of renners die terug willen keren in het peloton. Ex-toprenner Dumoulin, die in 2017 de Giro d'Italia won, kan er over meepraten. In De Avondetappe bij de NOS rakelt de Limburger een incident op uit de Ronde van Spanje in 2015 op. "Een motor heeft me toen de Vuelta-zege gekost", gooit hij op.
In de voorlaatste etappe werd de Nederlander, rijdend in de rode leiderstrui, bergop gelost door uitdager Fabio Aru. Dumoulin hield het tempo niet bij en moest in de achtervolging. Daar ging het volgens hem mis. "Ik werd er reglementair afgereden door Aru, dat had niks met de motoren te maken. Ik werd gewoon gelost. Maar we doken de afdaling in en ik reed op twintig seconden van het groepje voor mij, helemaal alleen en de motor achter mij. Ik had dus geen windvoordeel."
'Dit is toch schandalig?'
Tot zijn grote verbazing zag hij in de kopgroep verderop, met daarin dus Aru, dat een motor de boel onbewust op gang trok en met 65 kilometer per uur de Italiaan vooruit trok. "Ik had nul kans en ben nooit meer teruggekomen. Die dag heb ik de Vuelta verloren. Dit is toch schandalig?", spreekt hij zijn ongeloof uit bij het opnieuw zien van de beelden. "Nu is het allemaal echt veel beter dan toen, motoren houden er ook meer rekening mee. Maar we moeten blijven kijken hoe we die koers net zo mooi in beeld krijgen als nu, maar dat motoren minder van invloed zijn."
Motorcameraman Jurriaan van der Kamp is het roerend met Dumoulin eens wat betreft de getoonde beelden uit de Vuelta van 2015. Hij zat net als Dumoulin aan tafel als gast van De Avondetappe. "Dit is desastreus", ziet ook hij. Nu Dumoulin vier jaar gestopt is en als analist de andere kant van het wielrennen en de Tour de France ziet, begrijpt hij beter het belang van de motoren en vooral van de cameramensen die achterop alles van de koers zo goed mogelijk in beeld proberen te brengen.
Koersvervalsing
"Weet je wat het is; ik ben elf jaar lang prof geweest", vertelt Dumoulin. "De primaire gedachte is dan presteren, daar ben je als enige mee bezig. Of dat nou op beeld staat of niet, interesseert je helemaal niks. Maar de primaire gedachte van alle mensen in de koers, is hoe ze dat alles zo goed mogelijk de huiskamer in krijgen. Die twee dingen willen we samen laten komen, alleen gaat dat niet altijd. In het verleden en heden zijn er voorbeelden van motoren die lichtelijk aan koersvervalsing doen, omdat ze dan net te kort op de renners zitten."
Bekijk op onze speciale pagina over de Ronde van Frankrijk al het laatste nieuws, en de uitslagen & klassementen. Check daarnaast het prijzengeld in de Tour en ook de profielen van onder meer Tadej Pogacar en Thymen Arensman, maar ook van de verloofde van de topfavoriet voor het geel en de geliefde van Mathieu van der Poel.
Stel Sportnieuws.nl als voorkeursbron in op Google)