Olympisch kampioen blijkt slachtoffer van ernstig misbruik door 'agressieve' vader

18:04, 30-11-2024 / Laatste Update: 18:05, 30-11-2024
Olympisch kampioen blijkt slachtoffer van ernstig misbruik door 'agressieve' vader
i

Jakob Ingebrigtsen tijdens de Silesia Diamond League in Polen. © Getty Images

18:04, 30-11-2024 / Laatste Update: 18:05, 30-11-2024

De 58-jarige Gjert Ingebrigtsen, vader en voormalig coach van de Noorse atleet Jakob Ingebrigtsen, is aangeklaagd voor misbruik van zijn zoon. Eerder liep er al een onderzoek naar vermeende mishandeling van een van zijn andere kinderen.

"De aanklachten zijn zeer ernstig. Ze hebben betrekking op geweld dat over een periode van tien jaar plaatsvond, sinds hij een kleine schooljongen was", aldus advocate Mette Yvonne Larsen tegen persbureau AFP. Ingebrigtsen veroverde afgelopen zomer olympisch goud op de 5000 meter en is op die afstand ook tweevoudig wereldkampioen.

'Agressief en controlerend'

Jakob en zijn hardlopende broers Henrik en Filip Ingebrigtsen traden in oktober 2023 naar buiten met een opiniestuk in de Noorse krant Verdens Gang. Daarin beschuldigden ze hun vader van gewelddadig gedrag in hun jeugd.

"We zijn opgegroeid met een vader die zeer agressief en controlerend was. Hij gebruikte fysiek geweld en bedreigde ons. We voelen nog steeds ongemak en angst, die we al vanaf onze kindertijd met ons meedragen", schreven de drie atleten, van wie Jakob veruit de beste is. Henrik en Filip behaalden wel Europese titels.

Proces

De politie opende een onderzoek naar de aantijgingen en kwam aanvankelijk met één aanklacht. Daar is nu een tweede bijgekomen. De vader heeft tot dusver de beschuldigingen ontkend. Een proces wordt ergens in 2025 verwacht.

Aanklacht

Het Noorse VG komt met een aantal schokkende onthullingen over de aard en inhoud van de aanklacht tegen Gjert Ingebrigtsen, zo zou hij Jakob Ingebrigtsen geslagen en geschopt hebben, en gedreigd hebben hem "dood te slaan".

In de tenlastenlegging worden een aantal gebeurtenissen opgesomd, zo zou Jakob in 2008 meerdere malen achter elkaar met een platte hand op zijn hoofd zijn geslagen door zijn vader, waarbij zijn handen werden weggeduwd toen hij zichzelf wilde verdedigen. Ook zou hij in dat zelfde jaar zijn geslagen omdat hij te laat was voor een race en zou hij in zijn maag zijn geschopt door zijn vader nadat hij van een scooter gevallen was. Naast deze lichamelijke mishandelingen, zou er ook sprake zijn geweest van geestelijke mishandeling.

Vrijdagochtend werd bekend dat de aanklacht tegen Gjert Ingebrigtsen wordt uitgebreid naar zijn zoon Jakob. Eerder werd de 58-jarige aangeklaagd voor mishandeling van de zus van de atleet. Gjert Ingebrigtsen ontkent elke vorm van strafrechtelijke schuld. Hij stelt dat hij zijn kinderen nooit heeft blootgesteld aan lichamelijk of geestelijk misbruik. Het is niet duidelijk of, en in hoeverre Jakob Ingebrigtsen zelf aanwezig zal zijn tijdens het proces. Hij wil geen commentaar geven op de recentelijke ontwikkelingen in de zaak.