Voormalig topschaatsster Ireen Wüst verklaart verwarrende situatie: 'Dát lijkt me wel wat'
i

Ireen Wüst © Getty Images

Voormalig topschaatsster Ireen Wüst verklaart verwarrende situatie: 'Dát lijkt me wel wat'

11:40, 23-02-2025 / Laatste Update: 11:40, 23-02-2025

Een verwarrend moment deed zich vrijdag voor op de 1500 meter bij de World Cup in Polen. Peder Kongshaug leek Jordan Stolz te verslaan, maar de tijden werden relatief fors aangepast, waarna de Amerikaanse wereldkampioen op de schaatsmijl het goud mocht ophalen.

Wat gebeurde daar nou allemaal? De NOS ging verhaal halen in Polen. Presentator Henry Schut en analist Ireen Wüst lieten de finish van Stolz en zijn Noorse tegenstander zien. Zo voor het blote oog lijkt het alsof Kongshaug net iets eerder zijn schaatsijzers over de streep drukt.

Tijdregistratie

Maar de schaatsbond ISU bracht vervolgens een finishfoto naar buiten. Daarop had Stolz een gaatje geslagen op de Noor. Nadat hun tijden waren aangepast, was hij 0,004 seconden sneller.

En die foto is voor de ISU leidend bij het aanwijzen van een winnaar. De volgorde is: ten eerste de foto, ten tweede het oogje (een laser op de finishlijn), ten derde de transponders, ten vierde een handgeklokte tijd.

Het oog

TV-kijkers krijgen direct na de finish een tijd in beeld te zien, die is gebaseerd op dat oog. Dat apparaat is vlak boven de ijsvloer gemonteerd. Het probleem is nu: als een schaatser met een opgetilde schaats over de eindstreep komt, dan registreert het oogje dat niet goed.

Het ding heeft beperkt zicht en mist het stuk schaatsijzer dat te hoog in de lucht hangt. De tijd die in beeld komt, moet vervolgens omlaag worden aangepst. De schaatser was sneller dan die tijd.

Dit is Ireen Wüst: succesvolste Nederlandse olympiër ooit verwacht samen met oud-collega haar eerste kindje

14 februari 2025, 18:27

Ireen Wüst is misschien wel de grootste sporter die Nederland ooit heeft voortgebracht. De voormalig topschaatsster is de succesvolste Nederlandse olympiër aller tijden en pakte tijdens haar carrière ook een enorme lading aan titels op EK's en WK's. Tegenwoordig is Wüst vooral te zien als analist en 2025 begon met bijzonder privénieuws: de schaatsster verwacht met een oud-collega haar eerste kindje.

'Heb je er zin in?'

Schut en Wüst wilden die situatie vervolgens uitbeelden. "Heb je er zin in", vroeg Schut, waarna de schaatslegende dat bevestigde. Ze pakten een sticker met het logo van de NOS, waarbij de rode O dan het oog uitbeeldt.

Wüst liet een opgetilde schaats door de O glijden. De punt van de schaats zweeft daardoor boven de O. Op dat moment herkent het oog, in dit geval de O, nog niet dat de schaatser eigenlijk al is gefinisht. En daarom moeten de tijden worden aangepast. Wüst had er wel plezier in om het uit te leggen: "NOS schaatsschool, dat lijkt me wel wat!"

World Cup

Ook op zaterdag was er Noors succes in Polen. Ragne Wiklund sloeg toe bij de 1500 meter voor vrouwen. Wel kwam ze totaal gesloopt over de finish.