De loting voor de Europa League staat vrijdag op het programma. Nederland is goed vertegenwoordigd in het toernooi en kan rekenen op de inbreng van Ajax, FC Twente en AZ, die na 13.00 uur leren welke tegenstanders ze zullen treffen. Door de nieuwe opzet van het toernooi zit de loting echter totaal anders in elkaar dan voorheen. Zo zijn er (bijna) geen balletjes meer.
De Europa League kent dit jaar 36 deelnemers. Waar teams de afgelopen jaren verdeeld werden over acht groepen van vier clubs, maken alle ploegen dit jaar deel uit van één grote ranglijst. Het aantal speelrondes is daarom dit jaar van zes naar acht gegaan. Teams spelen niet langer thuis en uit tegen drie andere clubs, maar treffen acht verschillende clubs. Tegen vier van hen spelen ze thuis en tegen de anderen uit.
30 augustus 2024, 12:24
FC Twente en AZ wisten al een tijdje dat ze in de competitiefase van de Europa League zaten en daar kwam Ajax donderdagavond bij. Dus gaan de drie Nederlandse ploegen vrijdagmiddag de computer in voor de loting. Alle 36 clubs werden in de laatste voorrondes bekend, dus is dit de potindeling.
De lotingen duurden in het verleden al enorm lang en als de UEFA die acht tegenstanders voor elke club handmatig had moeten loten, had het meer dan 1000 balletjes moeten trekken. Daar hadden ze bij de Europese voetbalorganisatie geen zin in een dus is besloten om de loting dit jaar totaal anders te doen.
Loting in handen van de computer
Net zoals eerdere jaren worden de ploegen uit pot 1 als eerste uit de ballenbak gepakt, maar dan gebeurt er iets bijzonders. Als een club gepakt wordt, gaat een computer aan het werk. Volgens de UEFA bepaalt die vervolgens willekeurig tegen welke acht ploegen die club het gaat opnemen.
30 augustus 2024, 11:43
De Europa League gaat er vanaf dit seizoen helemaal anders uitzien. Geen 'normale' groepsfase meer, 36 in plaats van 32 teams en met Ajax, FC Twente en AZ zijn er die Nederlandse ploegen geplaatst voor het hoofdtoernooi. Hoe werkt de nieuwe opzet van de Europa League? Dat lees je hier.
Ajax zit in pot 1 en leert dus direct alle acht de tegenstanders kennen. AZ (pot 2) hoort eerst los welke twee teams uit pot 1 ze treffen, die vervolgens worden aangevuld met de zes ploegen uit de andere potten. FC Twente zit in pot 4 en kent dus een lange, spannende loting; de Tukkers komen per pot te weten aan wie ze worden gekoppeld.
Langdurig project
De computer moet overigens wel heel intelligent zijn, want er zijn een aantal regels waar rekening mee moet worden gehouden. Teams mogen niet tegen clubs uit hetzelfde land spelen en ook mogen ze maximaal twee tegenstander uit hetzelfde land treffen. De computer moet dus heel ver vooruit denken, zodat er bij de laatste clubs geen problemen ontstaan.
29 augustus 2024, 21:52
Ajax heeft zich geplaatst voor de competitiefase van de Europa League. Er werd in Amsterdam simpel gewonnen van het Poolse Jagiellonia Bialystok. Ajax had al een 4-1-voorsprong meegenomen uit Polen en in de ArenA werd het 3-0. Kersvers aanwinst Wout Weghorst keek met tevreden blik toe vanaf de tribune.
De UEFA is dan ook al bijna een jaar bezig met de loting. De software wordt aangeleverd door een bedrijf genaamd AE Live. Zij zijn al sinds september vorig jaar aan het testen.
Alles over Europa League
Check hier het laatste nieuws over de Europa League, bekijk ook het aankomende programma en de eerdere uitslagen en via onze speciale clubpagina's ben je altijd snel op de hoogte van de ontwikkelingen bij jouw favoriete club.