We hebben er zeven jaar op moeten wachten, maar zaterdag keert de ploegentijdrit terug in de Tour de France. De 113e editie van de Ronde van Frankrijk begint in Barcelona met een rit tegen de klok over 19,6 kilometer. En dat gebeurt meteen met een nieuw concept. Vanaf 17.05 uur zijn hier live de ontwikkelingen te volgen.
Waar in een klassieke ploegentijdrit vaak de tijd van de vierde of vijfde renner telt, wordt het in Barcelona anders aangepakt. De ritklassering wordt bepaald op basis van de eerste renner van elke ploeg die over de streep komt, maar voor het algemeen klassement telt de individuele tijd van iedere renner. Daardoor kan de eerste dag meteen voor verschillen zorgen tussen de klassementsmannen.
Montjuïc als scherprechter
Het parcours begint bij het Parc del Fòrum, aan de noordkant van Barcelona. Daarna maken de ploegen vaart langs de kust richting Port Olímpic, om via brede en snelle wegen de stad in te trekken. Onderweg passeren de renners onder meer de Sagrada Família en Parc Joan Miró. Vanaf daar verandert het karakter van de route: het wordt bochtiger en de weg begint langzaam op te lopen richting Montjuïc.
Daar wacht eerst een klim van 1,1 kilometer aan gemiddeld 5,1 procent. Na een korte afdaling en een vlakke strook volgt nog een slotakkoord van 800 meter aan gemiddeld zo’n zeven procent richting het Olympisch Stadion. Onderweg krijgen de ploegen drie tussentijdse meetpunten: na 5,1, 10,5 en 15,9 kilometer.
De favorieten
Bij de favorieten wordt onder meer gekeken naar Visma | Lease a Bike, de ploeg van Jonas Vingegaard. De ploeg won in 2019, toen nog als Jumbo-Visma, ook de laatst verreden ploegentijdrit in de Tour de France. Met sterke tijdrijders als Victor Campenaerts en Edoardo Affini heeft de Deense kopman opnieuw een ploeg die hem meteen in het geel kan brengen.
Ook Tadej Pogacar mag niet worden vergeten. De torenhoge favoriet voor de eindzege heeft met Isaac del Toro een luxe knecht in de ploeg, die hem tot diep in de finale op Montjuïc kan bijstaan.
Geel voor Arensman?
Volgens de bookmakers is Netcompany INEOS de topfavoriet voor de ploegentijdrit. Omdat Thymen Arensman binnen de Britse ploeg de beste klimmer is, kan hij in de lastige finale richting Montjuïc naar voren worden geschoven en zomaar eens de eerste gele trui van deze Tour pakken.
Alles over de Tour de France 2026
Bekijk op onze speciale pagina over de Ronde van Frankrijk al het laatste nieuws, en de uitslagen & klassementen. Check daarnaast het prijzengeld in de Tour en ook de profielen van onder meer Tadej Pogacar en Thymen Arensman, maar ook van de verloofde van de topfavoriet voor het geel en de geliefde van Mathieu van der Poel.
Volg Sportnieuws.nl op Google Discover)