Bas Nijhuis blij met nieuwe regel over protesteren, maar waarschuwt: 'Het moet geen FIFA-spelletje worden'
i

Bas Nijhuis over de nieuwe spelregel © Sportnieuws.nl

DELEN

Bas Nijhuis blij met nieuwe regel over protesteren, maar waarschuwt: 'Het moet geen FIFA-spelletje worden'

Rick Kraaijeveld • 15:14, 07-08-2024 / Laatste Update: 17:12, 07-08-2024

Aan het begin van dit nieuwe voetbalseizoen is er door de KNVB een nieuwe regel ingesteld. Alleen aanvoerders mogen nog het gesprek aan gaan met de scheidsrechter, net zoals op het EK succesvol gebeurde. Mag er dan helemaal niemand meer tegen de scheids praten? "Jawel", zegt Bas Nijhuis. "Vanuit eerste emotie moet dat kunnen."

De nieuwe regel waarbij alleen de aanvoerder nog met de scheidsrechter mag spreken is op het EK voor het eerst ingegaan en daarna direct ingevoerd bij de KNVB. De scheidsrechters zijn maar wat blij met die regel. "Op het EK heeft het goed gewerkt vind ik", begint Nijhuis. "Er is wel een misvatting dat niemand meer iets mag zeggen, kom je echt aanstormen van 30 meter dan is het een ander verhaal. Een eerste emotie moet kunnen. Als een speler op de grond zit en hij zegt ergens wat van, vind ik dat oké."

Misvatting in de regel

Een misvatting dus, noemt Nijhuis het dat niemand meer met de scheidsrechter in gesprek mag. In de regel bij de KNVB staat ook dat contact met andere spelers mogelijk is, maar vooral in bijzondere gevallen. Mocht een speler geblesseerd zijn geraakt dan kan de scheidsrechter ook gewoon tegen hem spreken. Heeft iemand de overtreding begaan, kan de scheidsrechter ook in gesprek gaan.

Duitse voetbal neemt regel van EK over: 'Het is heel gemakkelijk te realiseren'

16 juli 2024, 12:49

De Duitse voetbalbond heeft met veel interesse naar het EK in eigen land gekeken. Ze besloten dat ze één specifieke regel willen overnemen, namelijk die van het zeuren tegen de scheidsrechter. Op het EK mocht alleen de aanvoerder dat en vanaf komend seizoen geldt die regel ook in alle Duitse divisies.

FIFA-spelletje

Dat moet ook gewoon nog kunnen, vindt Nijhuis die sowieso erg van het contact is met spelers. Hij trekt de vergelijking met het bekende voetbalspel FIFA. "Het moet ook geen FIFA-spelletje worden, hè", begint hij. "Geintjes blijven gewoon komen, dat hoort erbij. Je moet spelers ook uit de emotie halen. Het is niet dat alleen de aanvoerder mag praten." Wanneer contact met spelers niet mag, is het als je de Johan Cruijff Schaal zag, waar soms nog wel vijf à zes spelers rondom Jeroen Manschot stonden te protesteren. Dat mag dus níét meer.

Discussie met de scheidsrechter

"Het is een beginfase waarin we kijken hoe het gaat. Dat (vijf spelers om Manschot heen, red.) was een moment waarvan we zeggen: 'Dan pakken we er één of twee uit die we een kaart geven zodat het niet meer gebeurt'." De scheidsrechter geeft sowieso eerst een waarschuwing voordat een kaart getrokken wordt.

Gaat dit niet erg wennen worden voor Nijhuis? "Ja, natuurlijk wel! Ik hou van het praten met spelers en heb in het veld altijd contact, maar we hebben nou eenmaal dingen afgesproken. Er gaat scherp op gelet worden, dus je zal mij ook extra zien opletten. We moeten daarin wel een lijn stellen, het samen doen. Het kan niet dat ze bij mij wél mogen discussiëren en bij Manschot niet."

Vakantie

Voor Nijhuis is zondag de eerste keer dat hij met deze nieuwe regel gaat werken. Dan fluit hij Ajax - SC Heerenveen. In gesprek met Sportnieuws.nl vertelde hij dat hij niet kan wachten weer te starten nadat hij een heerlijke vakantie op de boerderij heeft gehad.